Powrót

Zaczęła się rekrutacja. Szkutnicy pożądani.

Uczniowie trzecich klas gimnazjum mogą już składać dokumenty do szkół ponadgimnazjalnych: liceów, techników czy też szkół branżowych. Cztery szkoły w naszym województwie rekrutują szkutników, ten zawód jest wyjątkowo pożądany na rynku pracy, a absolwenci mogą być pewni, że znajdą zatrudnienie z dobrą pensją.

Szkoły w Gryfinie, Goleniowie, Wolinie i Stargardzie rekrutują do klas wielozawodowych, w porozumieniu z goleniowskim producentem luksusowych jachtów, Technologie Tworzyw Sztucznych sp. z o.o., chcą uczyć szkutnictwa.

Jak mówi prezes spółki, Michał Pokorski, dzisiaj szkutnicy są pożądani na rynku pracy. W goleniowskim zakładzie pracuje blisko 700 osób, przy czym firma z myślą o rozwoju nadal zatrudnia i w przyszłych latach także myśli o zwiększaniu kadry. Szkutnictwo jest ciekawym zawodem, należy pamiętać, że takich specjalistów na rynku pracy praktycznie już nie ma. Nie mam wątpliwości, że absolwenci szkoły branżowej w tym zawodzie nie będą musieli martwic się o pracę – tłumaczy Michał Pokorski.

We wszystkich czterech miastach, w których funkcjonują szkoły rekrutujące do klas szkutniczych, są internaty. To sprawia, że placówki są w stanie przyjąć uczniów nawet z najbardziej odległych zakątków naszego województwa. Mamy spore zainteresowanie, na razie pytają rodzice i uczniowie. Niedawno dzwonili do szkoły rodzice ucznia z Drawska Pomorskiego, uważają, że nauka tego zawodu może dać dziecku dobrą perspektywę na przyszłość – mówi Maciej Puzik, wicedyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Gryfinie.

Rekrutacja będzie trwała do 21 czerwca.
W ostatnich dniach ukazał się na ten temat materiał w TVP Szczecin: http://szczecin.tvp.pl/30878639/do-szkol-wraca-zawod-szkutnika

Każdy, kto jest zainteresowany nauką, może zwiedzić zakład TTS w Goleniowskim Parku Przemysłowym. Osoby zainteresowane nauką szkutnictwa mogą się pojawić w naszej firmie, chętnie oprowadzimy po terenie zakładu i opowiemy o zaletach zawodu – mówi dyrektor personalny w TTS, Wojciech Sekulski. – Być może poznanie naszego zakładu, jachtów, jakie budujemy pomoże w wyborze kariery zawodowej – dodaje.

Zakład TTS, w którym uczniowie będą odbywać praktyki, znajduje się w Goleniowskim Parku Przemysłowym, przy ul. Prostej 28.

Szkoły, w jakich można uczyć się szkutnictwa we współpracy z TTS:
Zespół Szkół nr 1 w Goleniowie, ul. Maszewska 6
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Wolinie, ul. Słowiańska 2
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Gryfinie, ul. Łużycka 91
Zespół Szkół Budowlano – Technicznych w Stargardzie, ul. Składowa 2